Czy to sama Natura wzięła sprawy w swoje ręce?

Biznes dla klimatu
Udostępnij

Podpisując deklarację Biznes dla Klimatu podczas Stormwater Poland 2020 nie zdawałem sobie sprawy, że tak szybko zaobserwujemy zahamowanie niekorzystnych zmian klimatycznych. Oczywiście, nie stało się to w wyniku świadomych działań biznesowych czy też politycznych. Można by zadać sobie pytanie: czy to sama Natura wzięła sprawy w swoje ręce?

 

Wszyscy jesteśmy przerażeni szybkością rozprzestrzeniania się koronawirusa i wprost geometrycznym wzrostem ilości zakażeń oraz zgonów. Tak szybko rozwijająca się pandemia wymusiła zamknięcie granic większości państw, a co za tym idzie drastyczne ograniczenia przemieszczania się ludności. Na ziemi i w powietrzy ruch turystyczny praktycznie zamarł. Codziennie odwołuje się tysiące lotów oraz innych przewozów turystycznych. Do niedawna zatłoczone centra miast i popularne miejsca turystyczne, dziś świecą pustkami. To wielka tragedia dla wielu biznesu, w tym szczególnie tego najmniejszego, świadczącego różnego rodzaju usługi. Nie mniej to niewątpliwy oddech dla naszej planety. Tak dużej redukcji emisji CO2 w tak krótkim czasie, od dawna nikt nie rejestrował. Porównując stan czystości powietrza miesiąc do miesiąca widzimy znaczną poprawę. Pomimo tragicznej sytuacji zdrowotnej, dostrzegam w tej rzeczywistości promyk nadziei.

 

 

Pozostańmy w domach i tam gdzie to możliwe, rozwijajmy pracę zdalną z wykorzystaniem nowoczesnych kanałów komunikacji.  W taki sposób najlepiej dbamy o bezpieczeństwo swoje i naszych pracowników. Tam gdzie praca bezpośrednia jest kontynuowana, zachowujmy standardy bezpieczeństwa, lecz nie zapominajmy o wcześniejszych zobowiązaniach: o wykorzystaniu materiałów do produkcji pochodzących z recyclingu, o oszczędzaniu wody, o ograniczaniu jej marnotrawstwa, o retencjonowaniu deszczówki i powtórnym jej wykorzystaniu, o korzystaniu z energii odnawialnych, czy wreszcie o pozytywnym wpływaniu na polityków. „Wszystko w naszych rękach” to ciągle aktualne hasło. Im bardziej powszechne będzie nasze działanie tym większa gwarancja wspólnego sukcesu. Może będziemy w stanie osiągnąć tak pozytywny wpływ na klimat jak obecna sytuacja epidemiczna?

 

Jestem przekonany, że świat po pandemii nie będzie taki sam. Dla nas – ludzi biznesu – to wielkie wyzwanie. Bądźmy na nie gotowi – wykorzystujmy obecny czas na refleksję, zadbajmy o lepsze relacje w naszych rodzinach i firmach. Bądźmy solidarni, ograniczymy wyścig konsumpcyjny, promujmy zrównoważony rozwój. Bądźmy otwarci na nowe technologie z optymalnym wykorzystaniem dostępnych zasobów.  Niech ten obecny kryzys pozwoli nam wzmocnić się wewnętrznie by być gotowymi do nowego otwarcia. Tego życzę sygnatariuszom Manifestu Klimatycznego oraz wszystkim Ludziom Biznesu.

 

 

Autor tekstu: Wojciech Falkowski, Koordynator Manifestu Klimatycznego