Czas na podsumowanie 2020 roku…

Inicjatywa obywatelska
Udostępnij

Pandemia koronowirusa przyćmiła w 2020 roku wszystkie inne tematy. Świat musiał  zwolnić, gospodarka walczyć o jak najmniejsze straty, jako społeczeństwo zostaliśmy zmuszeni do zmiany swoich planów, celów, marzeń. Ale kryzys klimatyczny nie zniknął, dlatego nasz Manifest Klimatyczny nie zwolnił mimo pandemii…

 

Manifest Klimatyczny to inicjatywa, która w swojej idei wzywa do działania – tu i teraz i każdego. Pokazuje, jak krok po kroku odejść od niszczenia środowiska, jak je odbudować i zachować. Pokazuje też, jaki wpływ ma każdy z nas na przyrodę i klimat. Środowisko przyrodnicze jest skarbem naszego kraju. Kiedy pod koniec 2019 roku uruchamialiśmy projekt i kampanię Wszystko w Twoich Rękach to była myśli przewodnia – wezwanie do działania, do kolejnych ekowyzwań i pokazywania dobrych przykładów. Nasze postulaty kierujemy do trzech grup: do mieszkańców, do władz samorządowych i przedsiębiorców oraz do rządzących. Wierzymy, że tylko zintegrowane, wspólne działania na wszystkich szczeblach, mogą przynieść oczekiwane rezultaty.

 

 

Obraz może zawierać: tekst „WSZYSTKO W TWOICH RĘKACH”

 

Manifest Klimatyczny na Facebooku – 12 miesięcy eko-wyzwań

Nasz profil na Facebooku ma dziś ponad 20 tys. polubień. To społeczność, która wspólnie z nami podejmuje ekologiczne wyzwania. W 2020 roku przez kolejne miesiące rzucaliśmy nowe wyzwania, a wiele osób w odpowiedzi pokazywało swoje dokonania. Przypomnijmy sobie w skrócie jakie to były wyzwania.

 

 • W styczniu zachęcaliśmy do zakupów bez plastiku. Ograniczenie zużywania plastikowych siatek przy robieniu zakupów czy wyeliminowanie plastikowych słomek czy sztućców (od tego roku usankcjonowana w Unii Europejskiej prawnie) to niewielka zmiana w codziennym życiu, a jak istotna w skali globalnej, bo jak głosi znane powiedzenie „przecież to tylko jedna plastikowa słomka – powiedziało osiem miliardów ludzi…”

 

 • Luty ogłosiliśmy miesiącem drzew – mówimy stop bezsensownej wycince drzew i pokazujemy, że nasze codzienne zachowania, przyzwyczajenia mogą mieć wpływ na to ile rocznie jest wycinanych drzew. Dla przykładu produkcja oleju palmowego, to tysiące hektarów wycinanych lasów tropikalnych rocznie. Więc jak wyeliminujemy, czy ograniczymy jego zużycie w gospodarstwach domowych, możemy zmniejszyć wycinkę drzew.

 

 • Marcowe ekowyzwanie brzmiało: „Ogranicz spożycie mięsa”. Diety zawierające dużo mięsa są najbardziej obciążające dla środowiska, w tym mają największy ślad węglowy. Typowa dla krajów rozwiniętych wysokomięsna dieta jest mniej więcej 2,5 razy bardziej emisyjna niż dieta roślinna. Warto o tym pomyśleć komponując posiłki dla swojej rodziny.

 

 

 • Kwiecień był pod hasłem „Wielkiego sprzątania Ziemi”. Nasza planeta tonie w odpadach, to fakt.
  I choć często mówimy „to nie moje śmieci”, to pamiętajmy, że „Ziemia to nasz dom”, dlatego zachęcamy każdego, aby obowiązek sprzątania Ziemi, tak jak sprzątamy nasze mieszkania, domostwa, zaszczepić w sobie na zawsze.

 

 

 • Wyzwanie w maju brzmiało „łap deszczówkę” – spotkało się z największym odzewem – z naszym postem dotarliśmy do prawie 200 tysięcy osób. Woow. W komentarzach chwaliliście się swoimi sposobami na gromadzenie deszczówki. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, ale wiemy też, że jeszcze wiele mamy wspólnie do zdziałania, bo sytuacja hydrologiczna w Polsce nie jest dobra.

 

 • W czerwcu zachęcaliśmy „zamiast wyrzucać, napraw”. Konsumpcjonizm to jeden z największych grzechów naszego społeczeństwa – kupujemy nowe, gdy tylko coś się zepsuje, a czasami może warto po prostu to naprawić lub dać drugie życie rzeczy, która się nam już trochę znudziła. I znów – Wasze pomysły i przykłady nas zadziwiały – „nowe-stare rzeczy” były jeszcze lepsze!

 

 • Oszczędzanie wody – to nasze lipcowe wyzwanie, choć aktualne na każdy dzień w roku, a efekt mocno widoczny też może być w naszych portfelach. Sposobów na oszczędzanie, tych domowych, codziennych pokazaliście mnóstwo – zajrzyjcie na nasz profil i sprawdźcie sami.

 

 • Sierpniowe ekowyzwanie zachęcało do  stworzenia swojego zielonego ogródka lub zakątka na balkonie. Przyjemne z pożytecznym – więcej zieleni wokół nas, a i zbiory własne smakują znacznie lepiej.

 

 • We wrześniu wyzwaniem było zostawienie samochodu w domu i podróże do pracy rowerem lub komunikacją miejską. Wielu z was już dawno takie rozwiązanie zastosowało. Ekologicznie i zdrowo zarazem.

 

 

 • Październikowe ekowyzwanie to wezwanie do tego, abyśmy mniej marnowali żywności. Racjonalne zakupy, ale i dzielenie się tym, co nam zbywa to świetne Wasze dowody na to, że można wyrzucać mniej żywności.

 

 • Listopad stanął pod hasłem eko-ogrzewania. Ogrzewanie to jeden z głównych przyczyn smogu, który zabija nas i naszą planetę każdego dnia. Racjonalne korzystanie z ogrzewania może przyczynić się do jego zmniejszenia. To co można zrobić bez większego wysiłku, to np. przykręcić grzejniki w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, czy obniżać temperaturę, kiedy nie ma nas w domu. Proste, prawda?!

 

 • Grudzień to oczywiście świąteczne ekowyzwanie i zachęcanie do sprawienia, by te najpiękniejsze święta w roku, nie były czasem przepychu i konsumpcjonizmu, aby tworząc świąteczną magię, wykorzystać to co mamy w domu, a zakupy prezentowe przemyśleć dokładnie, by nie okazały się kolejnym zbędnym przedmiotem w domu. Czasami mniej znaczy więcej!

 

I tak, z ekowyzwaniami przez cały 2020 rok byliście z nami – a my z Wami, dzieląc się wzajemnie radami dobrymi przykładami. Dziękujemy naszym facebookowym fanom za ten wspólny 2020 rok i obiecujemy, że nie obniżymy lotów w 2021 roku na naszym profilu i czekają Was kolejne ekowyzwania.

 

Dołącz do nas: www.facebook.com/manifestklimatyczny

 

 

Moc biznesu

 

Wierzymy, że siłą napędową zmian w kierunku nieinwazyjnej dla środowiska, niskoemisyjnej gospodarki jest biznes zaangażowany z działania proekologiczne. Biznes, nie czekając na wytyczne, sam się zmienia, dążąc do maksymalnego wyeliminowania działań szkodzących środowisku naturalnemu i realizacji celów gospodarki obiegu zamkniętego. Co więcej biznes ma moce zasięgu komunikacyjnego i prowadząc działania edukacyjne, może budować świadomość i aktywować do działania swoich pracowników, partnerów biznesowych, klientów, konsumentów.  Sami, wywodząc się z biznesu, czujemy nasze zobowiązanie w tym obszarze.

 

 

W roku 2020 podczas Konferencji Stormwater Poland 2020 zainspirowaliśmy do podpisania deklaracji „Biznes dla Klimatu” – zobowiązania do aktywnego działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej biznesu. Jej sygnatariuszami zostały firmy: Ecol-Unicon Sp. z o.o., HAURATON POLSKA, Wavin Polska, Veolia Polska, SAUR Polska oraz eksperci Jacek Zalewski i Andrzej Staniszewski.

 

 

To nie jedyne nasze zaangażowanie konferencyjne – Wojciech Falkowski, pomysłodawca Manifestu Klimatycznego był również prelegentem podczas konferencji Ekogmina 2020. W ramach swojego wystąpienia przekazał główne tezy naszego Manifestu i zachęcił uczestników – przedstawicieli samorządów i biznesu –  do wcielania ich w życie. Całość uświęciło również podpisanie się uczestników konferencji pod postulatami Manifestu.

 

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst „Zapraszam do udziału Zostawmy po sobie tylko dobry ślad. CARBON FOOTPRINT SUMMIT 10.10.2020 HALA KÄRCHER CRACOVIA Aleja Marszałka Ferdinanda Focha 40 Panel dyskusyjny Wszystko w Twoich rękach- zrównoważony biznes XXI wieku Wojciech Falkowski CEO, Ecol Group carbonfootprint2020.com”

 

Byliśmy również Partnerem Merytorycznym konferencji Carbon Footprint Summit. Wystąpienie Wojciecha Falkowskiego poprzedziło dyskusję przedstawicieli biznesu pt. „Wszystko w Twoich rękach – zrównoważony biznes XXI wieku”.

 

 

Profil na LinkedIn i blog

 

W roku 2020 zdecydowaliśmy się również na uruchomienie profilu na LinkedIn, gdzie obserwuje nas już ponad 300 osób oraz uruchomiliśmy nasz manifestowy blog, na którym wspólnie z naszymi ekspertami dzielimy się ekologicznymi doświadczeniami i wiedzą. Cieszymy się, że spotkał się on już z tak dużym zainteresowaniem wśród czytelników i obiecujemy, że w 2021 roku będzie tu można przeczytać mnóstwo ciekawych treści. Zachęcamy też wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi proekologicznymi przemyśleniami i pisać swoje artykuły na naszym blogu – to platforma otwarta dla wszystkich.

 

 

Rok 2021 z nowymi aktywnościami

 

Tak. Mamy nowe pomysły dla Was. Kolejne projekty, kolejne ekologiczne wyzwania. O nich już niebawem w kolejnym naszym blogowym wpisie…

 

Autentyczna troska o klimat musi być priorytetem naszych działań na wszystkich szczeblach – rządowym, samorządowym, biznesu i społeczeństwa. Musimy wykorzystać ten rok, w którym wychodzić będziemy z kryzysu spowodowanego koronawirusem, na mądry restart, w którym jednym z priorytetów będzie dążenie do neutralności klimatycznej.

Razem możemy więcej i szybciej! Działajmy w ramach europejskich struktur i wartości. Europejski Zielony Ład jest szansą dla naszej gospodarki, dla polskich samorządów na mądrą proekologiczną transformację.

 

Pamiętajmy! Nie otrzymaliśmy Ziemi od naszych dziadków, my ją pożyczyliśmy od naszych wnuków. Jaką im Ją zwrócimy?

 

 

Autor testu: Sylwia Molewska