(Ty)Dzień Wody – Naszym obowiązkiem jest ochrona zasobów wodnych!

Udostępnij

Zasoby wodne w Polsce przypadające na jednego mieszkańca są mniejsze niż w krajach sąsiednich. Mamy zaledwie 30% tego, co ma do dyspozycji Europejczyk i 25% tego, co ma do dyspozycji mieszkaniec świata. Według oceny międzynarodowego programu „Populacja i Środowisko” Polska zajęła, wśród 100 analizowanych krajów, 72 miejsce i została zakwalifikowana jako jedyny kraj europejski z deficytem wody pitnej.

 

Bez wody nie ma życia. Woda jest bezcennym dobrem. I chociaż niewątpliwie rządy państw powinny w skali makro systemowo działać na rzecz ochrony zasobów wodnych, to każdy z nas, w skali mikro, może również zrobić bardzo wiele na poziomie własnego gospodarstwa domowego.

 

To, że nadmiernie zużywamy wodę w domu, to efekt małych zaniedbań, których najczęściej nie zauważamy. Najczęstszą przyczyną jest zwyczajnie nieszczelna instalacja. Mało kto potrafi sobie wyobrazić, że z cieknącego kranu kropla po kropli znika nam rzeka wody. Często niepotrzebnie odkręca się wodę podczas takich czynności jak mycie zębów i naczyń. Również włączanie niezapełnionej pralki czy zmywarki skutkuje nadmiernym i niepotrzebnym poborem wody. Przykładowo: myjąc zęby przy otwartym kranie zużywamy 6 litrów wody. Gdy myjemy przy zakręconym – dwa litry. A myjąc zęby przy użyciu kubka wody – 0,2 litra. Jest różnica, prawda?

 

 

Wciąż niezwykle słabo wykorzystywanym zasobem jest woda deszczowa. Deszczówka, która w miastach obmywa ulice, a potem trafia do kanalizacji, od razu staje się ściekiem, a przecież niewiele trzeba, by ją recyklingować. Ogrody deszczowe, pasaże roślinne, zielone dachy, ażurowe chodniki czy wodne place zabaw – te elementy małej retencji znacząco pozwalają na oszczędzanie zasobów wodnych i zdecydowanie poprawiają komfort życia mieszkańców miast, zwłaszcza w czasie mierzenia się z falami upałów.

Nie bez znaczenia jest tez to, co robimy sami w naszych domach, a nawet balkonach. Zabezpieczanie wody deszczowej w beczkach lub innych zbiornikach przydomowych ma ogromne znaczenie dla dbałości o środowisko, ale również przynosi wymierne korzyści finansowe dla gospodarstwa domowego. Zgromadzona woda deszczowa może służyć do podlewania ogrodu oraz kwiatów domowych, a to może znacznie obniżać rachunki za wodę pobieraną z wodociągów. W okresach suszy i upałów, które nawiedzają nas coraz częściej i trwając coraz dłużej, zbiornik na deszczówkę często staje się ratunkiem dla roślin.

 

Mała retencja to jedno z najłatwiejszych działań, jakie może podjąć każdy, któremu nie jest obojętne dbanie o środowisko naturalne i ochrona zasobów wody. By szerzyć ideę małej retencji i wskazywać, jak bardzo jest ona potrzebna, fundacja Biznes Dla Klimatu przygotowała specjalny konkurs, w którym można wygrać beczkę na deszczówkę. Uczestników konkursu zapraszamy do tego, by stali się darczyńcami i zawalczyli o beczkę dla wybranej przez siebie instytucji – wskazane przedszkole, szkoła czy inna instytucja publiczna zostanie obdarowana jedną z trzech beczek, które będą mogły służyć edukacji ekologicznej i szerzeniu idei wartości, jaką niesie za sobą mała retencja.

 

 

 

Wszystko w NASZYCH rękach!