Morskie rośliny magazynują 20 razy więcej CO2 na akr niż lasy

Udostępnij

Aż 93% dwutlenku węgla na świecie znajduje się w oceanach dzięki morskim roślinom. Utrata 1% tego ekosystemu to równowartość emisji 97 milionów samochodów!*

 

Szalenie trudno sobie wyobrazić, jak to wygląda w skali!

 

Wyobraźmy sobie tę skalę zjawisk w taki sposób, że średnia głębokość oceany to jest 3,5 kilometra. To jest gigantyczne trójwymiarowe siedlisko, które jest całe wypełnione życiem – od powierzchni aż do dna. I całe to życie potrzebuje węgla, ta gigantyczna biomasa w oceanach gromadzi dwutlenek węgla, absorbuje go z atmosfery. Do tego dochodzi możliwość pochłaniania dwutlenku węgla przez morze. Im to morze jest zimniejsze, tym jest ten proces skuteczniejszy, bo gaz się lepiej rozpuszcza w zimnej wodzie. I porównując tą średnią głębokość oceanu do wody, która jest zawarta w atmosferze, to gdybyśmy ścisnęli wodę zawartą w atmosferze to jest około 10 metrów! Czyli zdolność pochłaniania dwutlenku węgla przez atmosferę w stosunku do tej pochłanianej przez ocean to jest jak 10 metrów do 3,500 metrów – średnio. Więc to nam pokazuje skalę zjawiska.

 

Niebezpieczne jest to, że jeżeli ocean podgrzejemy cały (a na razie podgrzaliśmy warstwę powierzchniową), to gazy będą się w tej wodzie znacznie gorzej rozpuszczać. Ocean w takiej sytuacji stanie się odtleniony i ogromna ilość dwutlenku węgla uwolni się do atmosfery. Wtedy mamy bardzo poważne problemy, takie problemy mieliśmy już w przeszłości. Ziemia była kiedyś szklarnią, ocean był tropikalny i beztlenowy, czyli życie było tylko w jego powierzchniowych warstwach a głębiny były siarko-wodorową pustynią.

 

Oczywiście, to nie jest zjawisko, które grozi nam w skali kilku pokoleń. Niemniej niepokojące jest nagrzewanie oceanu, w tej chwili mówimy o warstwie 200 metrów, do tych 3,5 kilometra jeszcze nam trochę zostało, ale musimy się odpowiednio szybko zatrzymać, bo procesu nie zatrzymamy, ale możemy go zdecydowanie spowolnić.

 

mówił prof. Jan Marcin Węsławski dla podcastu Biznes dla Klimatu.

 

Słuchaj więcej: podcast Biznes dla Klimatu, którego gościem był profesor Jan Marcin Węsławski, Dyrektor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

 

 

*źródło: The Future Of The Blue Carbon Science