Dbaj o wodę – to Ci się zwróci!

Udostępnij

Nie tylko systematyczne wzrosty liczby ludności wiążą się bezpośrednio ze zwiększonym zużyciem wody. Komfort życia, konsumpcjonizm i coraz większa dbałość o higienę i utrzymanie czystości dokładają dość sporą cegiełkę do zużywania zasobów wody.

By oszacować  ilość zużywanej wody, biorąc pod uwagę nie tylko tę, która jest potrzeba do picia, mycia i prania, ale także do produkcji żywności, przedmiotów oraz urządzeń, wprowadzono pojęcie #śladwodny. Jest on miarą ilości wody niezbędnej do wyprodukowania określonego towaru.

Do wytworzenia 1 kg czekolady potrzeba przeszło 17 tys. litrów wody. Jest ona zużywana do wyhodowania krzewu kakaowca, utrzymania do do czasu wydania owoców, by później przetworzyć je na kakao i później na czekoladę. Przemysłowa produkcja kakao stała się dla Etiopii z jednej strony, jak to niektórzy określają, cudem gospodarczym, a z drugiej znacząco zubożyła jej zasoby wodne.

Oszczędzanie wody ma znaczenie nie tylko w rachunku ekonomicznym – niższych rachunków za wodę. Ma przede wszystkim ogromne znaczenie w rachunku ekologicznym. Dbając o takie rzeczy, jak zakręcanie wody w kranie, krótsze prysznice, mycie zębów przy zakręconych kranach, zrównoważone korzystanie z pralek i zmywarek – to działania, które można podjąć od razu. Warto jednak zastanowić się również nad zrównoważoną konsumpcją, np. naprawianie zepsutych urządzeń zamiast kupowania nowych czy wielokrotne wykorzystywanie opakowań lub innych przedmiotów, a przede wszystkich ograniczenie naszych często nieracjonalnych potrzeb, pomaga oszczędzać zasoby wody zarówno w naszym kraju, jak i na świecie.

Wszystko w NASZYCH rękach!