Zdaniem eksperta: Musimy ponownie poczuć się częścią biosfery. 

Udostępnij

Eko-filozofia lub też filozofia ekologiczna to termin, którego twórcą był polski filozof Henryk Skolimowski. To pojęcie obejmuje zagadnienia: aksjologiczne, kosmologiczne, teologiczne, etyczne, epistemologiczne i antropologiczne, jak również zagadnienia będące przedmiotem zainteresowania filozofii nauki, filozofii społecznej, filozofii kultury i filozofii techniki a u podstaw filozofii ekologicznej leży holizm oraz wzajemne powiązanie i celowość całej rzeczywistości, w szczególności życia biologicznego, świata i kosmosu.

 

Jak to się ma do zmian klimatu? Zdaniem eksperta:

 

Gdy ktoś mnie pyta „co powinniśmy robić” w kwestii niepokojących zmian klimatu – przede wszystkim musimy odrzucić antropocentryzm, musimy spojrzeć na siebie jako na element sieci życia, cudu życia. Jesteśmy jedną z nitek w tej sieci. Musimy poczuć się częścią biosfery. Musimy pokochać tę planetę, na której przyszło nam żyć. To wydaje mi się, że jest fundamentalne i najważniejsze – poczucie, że przyroda jest całością a my jesteśmy jedną z nitek w sieci życia.

 

Kiedyś dostałem książkę, której autorem był australijski duchowny. Zawierała ona kilkadziesiąt cytatów astronautów – osób, które były w przestrzeni kosmicznej, na księżycu, które widziały Ziemię z oddali. Wszystkie wypowiedzi podkreślają przemianę duchową, która dokonała się w nich, gdy byli poza Ziemią, kiedy widzieli Ziemię z oddali. Oni wtedy zrozumieli, co tu jest najważniejszego: życie, nasza planeta, nasza przyroda jest największym skarbem i jedynym, jaki mamy, od którego jesteśmy całkowicie uzależnieni. Oni to zrozumieli tam, my musimy to zrozumieć tutaj. Musimy ponownie poczuć się częścią biosfery – tak mówił w podcaście Stacja Zmiana profesor Piotr Skubała.

 

Prof. Piotr Skubała –  polski ekolog, akarolog, profesor nauk biologicznych, etyk środowiskowy, popularyzator nauki, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny.

 

Słuchaj też naszego podcastu #BiznesDlaKlimatu na Spotify, Google Podcast  lub na YOUTUBE.