Zmniejsz swój ślad węglowy – #1 Nie marnuj żywności!

Udostępnij

Nie oszukujmy się – małe zmiany nie ocalą naszej planety. Żeby powstrzymać wzrost temperatury o te niepozorne – ale krytyczne – 2 stopnie Celsjusza, działania zapobiegające zmianom klimatu muszą mieć miejsce na poziomie instytucjonalnym. Nie znaczy to jednak, że nie możemy nic zrobić – możemy i powinniśmy. Nawet najmniejsze zmiany, po zsumowaniu, przyczyniają się do ratowania klimatu. Poza tym, poczujesz się zdecydowanie lepiej mając w tej kwestii coś do powiedzenia i zrobienia.

 

Ponieważ wierzymy głęboko, że los naszej Planety jest w naszych rękach, mamy 10 propozycji, jak można zacząć ratować świat zaczynając od siebie. Oto pierwsza z nich. 

 

  • Nie marnujmy żywności!

 

Jeśli przyjrzymy się śladowi węglowemu, jaki generuje zjawisko marnowania żywności w samych Stanach Zjednoczonych, to okazuje się, że jest większy niż całego przemysłu lotniczego. Rolnictwo emituje więcej gazów cieplarnianych niż którykolwiek środek transportu. Konsekwencje klimatyczne produkowania żywności, której i tak nikt nie zje, są ogromne.

 

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia. Według danych PROM*, w Polsce każdego roku marnuje się blisko 5 mln ton żywności. Najwięcej marnują jej konsumenci – aż 60%, czyli blisko 3 mln (2 917 775) ton wyrzucanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych.

 

To bardzo wysoki wynik, jednak znacząco lepszy niż ten z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 2019 roku, według którego w Polsce marnowano aż 9 mln ton jedzenia, co uplasowało nas na 5. miejscu w całej Unii Europejskiej.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny marnowania żywności?

 

źródło: Badanie SGGW realizowanych w ramach projektu PROM

 

Nawet jeśli intuicja do tej pory podpowiadała nam inaczej, to twarde dane wynikające z badania mówią wyraźnie: w przeciwieństwie do problemu plastikowych odpadów, problemu marnowania żywności nie da się zrzucić na wielkie firmy. Za większość wyrzucanego jedzenia odpowiadamy my sami.

 

Co zatem możemy robić? Klasycznie – zacząć od siebie i swojego najbliższego otoczenia.

 

Kontroluj zawartość swojej lodówki tak, żeby wiedzieć co w niej masz, a czego naprawdę potrzebujesz. Pomocne może się też okazać opisywanie produktów wg. dat zakupu, otwarcia, czy ugotowania. Innym sposobem może być rozmieszczanie w lodówce np. tak, żeby najstarsze produkty stały na najwyższych półkach. Eksperymentuj i znajdź system, który najlepiej się sprawdzi w Twojej kuchni.

 

Co można zrobić na większą skalę? Edukować i zwracać innym uwagę na problem marnowania żywności, nie być obojętnym. Warto również działać społecznie na polu lokalnym – pisać, upominać, nękać lokalne władze aby podjęły temat i wdrożyły środki zaradcze. Poza tym, głosować – lokalnie i krajowo – na tych, którzy poważnie podchodzą do tematu i chcą wprowadzić odpowiednie przepisy.

 

*PROM – Program Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności