Zdaniem eksperta: „Problemy życia codziennego, zajmują nas tak bardzo, że nie dostrzegamy najpoważniejszego zagrożenia”

Udostępnij

Od ponad 50 lat wiemy, że globalne ocieplenie jest faktem. Od niemal 20 naukowcy zauważają powagę problemu i podkreślają fakt, że może to zagrozić cywilizacji. Jednocześnie żadne realne działania na poziomie systemowym nie są podejmowane na tyle szybko, by realnie zredukować emisję gazów cieplarnianych.

 

Można zatem stwierdzić, że jest to dowód na to, że nie do końca robimy co trzeba i jak trzeba.

 

Zdaniem eksperta: „Jesteśmy jak ktoś, kto mówi, że „nie da się z tym nic zrobić”, bo wygodniej jest nie znać całej prawdy. Świat w kontekście klimatu przejawia życzeniowe myślenie: „może jak zamknę oczy, to nic z tej zapowiadanej katastrofy klimatycznej nie będzie”. Ale mam złą wiadomość — jeśli nic nie zrobimy, będzie bardzo źle. Ta choroba nie ominie nas w cudowny sposób. Brakuje nam odwagi, żeby spojrzeć w twarz temu niebezpieczeństwu, brakuje też odwagi, żeby zebrać się w sobie i podjąć właściwe kroki. Mamy wszystkie składniki — wiedzę, ludzi, możliwości technologiczne — by najpierw powstrzymać psucie, a być może naprawić klimat” – tak mówi prof. Szymon Malinowski w wywiadzie na NOIZZ.

 

Jesteśmy załogą statku kosmicznego „Ziemia” i bezmyślnie grzebiemy w jego systemach. Po pierwsze, niszczymy powłokę tego statku, czyli to, co oddziela nas od przestrzeni kosmicznej. Poprzez emisje gazów cieplarnianych zmieniamy własności atmosfery, w wyniku czego wewnątrz robi się nieznośnie ciepło. Po drugie, regularnie wycinamy i niszczymy biosferę, czyli system, który mógłby uchronić nas przed skutkami tego ocieplenia, absorbując gazy cieplarniane, a który do tego produkuje dla nas żywność. I to są dwie negatywne tendencje, które rujnują nasz świat. Ale zamykamy na to oczy. Problemy życia codziennego, które oczywiście też są ważne, zajmują nas tak bardzo, że nie dostrzegamy najpoważniejszego zagrożenia”.

 

  • Słuchaj podcastu Biznes dla Klimatu z profesorem Szymonem Malinowskim:

 

 

 

Warto budować w sobie i swoim najbliższym otoczeniu świadomość, że absolutnie każde nasze działanie odciska się na środowisku.

 

Nie musimy otaczać się kolejnymi przedmiotami, nie musimy być coraz bogatsi, powinniśmy raczej udoskonalać nasz system społeczny, tak by wszyscy (czy prawie wszyscy) ten kluczowy poziom osiągali i mogli mieć dobre życie i dalej się rozwijać wedle upodobań, ale nie niszcząc przyrody. To będzie nie tylko lepsze dla nas, ale też dla klimatu” – podkreśla profesor Malinowski.

 

prof. Szymon P. Malinowski – fizyk atmosfery, ekspert z dziedziny zmian klimatu. Współzałożyciel, autor, redaktor portalu Nauka o Klimacie, współautor książki pod tym samym tytułem.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: