Podsumowanie 2022 roku fundacji Biznes dla Klimatu

Biznes dla klimatu
Udostępnij

Ostatni dzień roku to najwyższy czas na podsumowanie. Jakie projekty i działania zrealizowaliśmy w 2022 roku  przedstawiam w telegraficznym skrócie poniżej.  O tych działaniach, których się nie udało się jeszcze osiągnąć, pisać nie będę, bo jestem pewna, że są one jeszcze przed nami, tylko czas nie był ten… Zatem zapewne niebawem o realizacji i efektach tych projektów się dowiecie.

Wszyscy wiemy, jak trudny był to rok – brutalny atak Rosji na Ukrainę zmienił geopolityczne zasady gry. Kryzys energetyczny, jako konsekwencja tej wojny wstrząsnął całym światem. Za każdym kryzysem stoi jednak zazwyczaj jakaś szansa i mocno wierzę, że tą szansą jest przyspieszenie w rozwoju zielonej energetyki. Paradoksalnie okazuje się, że ekonomia i ekologia nigdy jeszcze nie były tak blisko. Zatem, jak mówimy w fundacji „Wszystko w Naszych Rękach” by wykorzystać tą szansę…

Wróćmy jednak do podsumowania działań 2022 roku, które zrealizowaliśmy w fundacj.

 

Kropla po kropli promujemy retencję

Celem realizowanego przez nas projektu Mapa Retencji jest promowanie i budowanie zaangażowania wokół tematu małej retencji. Przez to chcemy pokazać, że mała i średnia retencja, która powstaje w miejscu opadu, kiedy stanie się powszechnie stosowana, może znacząco wpłynąć na poprawę gospodarki wodnej w Polsce. W 2022 roku przybyło na naszej mapie ponad 1000 nowych wpisów – nowych kropelek, które pokazują miejsca, gdzie gromadzona i wykorzystywana na różne cele jest  bezcenna woda deszczowa. Łącznie na Mapie Retencji mamy już 1267 takich punktów, a sumaryczna pojemność przykładów retencji zgromadzonych na naszej mapie to ponad 60 tys. m3.

 

Uruchomiliśmy nasz podcast Biznes dla Klimatu

W lutym 2022 roku wystartował nowy projekt w naszej edukacyjnej komunikacji – podcasty Biznes dla Klimatu. To format, który nie tylko zyskuje w ostatnich latach coraz więcej słuchaczy, ale też idealnie nadaje się na realizację działań edukacyjnych. Prowadząca projekt Olga Długokęcka zaprosiła do rozmów 12 rozmówców, z którymi  nagrała 11 podcastów – wszystkie można znaleźć na  naszej stronie, ale też na popularnych kanałach podcastowych – jak np. Spotify – Biznes dla Klimatu.

 

 

Manifest Klimatyczny – blog i kanały socjal media

Oczywiście nie zapomnieliśmy też o naszym blogu, gdzie regularnie publikowaliśmy wpisy – w sumie 35 nowych publikacji i edukacyjnych artykułów. Odnotowaliśmy ponad 250% wzrost odsłon w porównaniu z rokiem poprzednim.  Nasze kanały socjal media, które uruchomiliśmy w 2019 roku wraz ze startem kampanii społecznej Manifest Klimatyczny Wszystko w Twoich Rękach, też regularnie wypełnialiśmy edukacyjną treścią, angażując coraz większą ilość osób do działania i pokazując dobre przykłady w obszarze „zielonej transformacji”. Na koniec 2022 roku nasz profil na Facebooku obserwuje ponad 23 tys. użytkowników, a profil na Linkedin prawie 2300 osób.

 

Warsztaty Biznes dla Klimatu

W 2022 roku zapoczątkowaliśmy też kolejny projekt: warsztaty Biznes dla Klimatu. Zorganizowaliśmy przy wsparciu partnerów spotkania dla przedstawicieli biznesu w trzech miastach: Gdańsk, Warszawa i Katowice. Są to wydarzenia na których nie tylko edukujemy o zmianie klimatu, zapraszając do wysłuchania prezentacji ekspertów, ale w gronie przedstawicieli lokalnego biznesu dyskutujemy o wyzwaniach „zielonej transformacji” biznesu i pokazujemy dobre przykłady w tym obszarze. W trzech spotkaniach udział wzięło w sumie ponad 120 osób.

 

 

Badania wiedzy o zmianie klimatu wśród pomorskich urzędników

W drugiej połowie roku przeprowadziliśmy projekt sprawdzający wiedzę i zaangażowanie wokół tematów klimatycznych wśród pomorskich urzędników. Badanie na próbie prawie 800 urzędników  zrealizowaliśmy z dużym wsparciem Fundacji Edukacji Klimatycznej oraz dr Krzysztofa Leoniaka z Katedry Psychologii Społecznej przy Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.  Pomoc  w dystrybucji ankiety wśród pracowników urzędów w województwie pomorskim udzielił nam Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot i  Urząd Miejski w Gdańsku. Z wynikami badania można zapoznać się tutaj.

 

Urzędniku, co wiesz o zmianie klimatu?

 

Quiz wiedzy o klimacie

We współpracy z ekspertami Nauki o Klimacie przygotowaliśmy  quiz wiedzy o klimacie, dzięki któremu nie tylko można ocenić swoją wiedzę, ale również uzyskać prawdziwe odpowiedzi i zwiększyć swoją wiedzę o klimacie. Do tej pory udział w naszym quizie online wzięło już ponad 2200 osób. Można sprawdzić się na: https://www.interankiety.pl/f/V8kDjDgO

 

Projekt „Pomorski Biznes dla Klimatu”

Edukacyjny projekt skierowany do pracowników pomorskiego biznesu to efekt otrzymanego przez nas dofinansowanie z WFOŚiGW w Gdańsku. W ramach projektu przeprowadziliśmy badanie wśród 300 pracowników pomorskiego biznesu, a także zorganizowaliśmy szkoleniowy webinar dot. zmiany klimatu, który poprowadziła Dr Aleksandra Kardaś, w którym udział wzięło ponad 200 osób. Szkolenie dostępne jest na kanale YouTube: Co wiesz o zmianie klimatu? Szkolenie z dr Aleksandrą Kardaś. Zakomunikowanie raportu z badań, wręczenie nagród w  „Klimatycznym Quizie” i zakończenie projektu planujemy na styczeń 2023 roku.

 

 

Edukacja podyplomowa z naszym wsparciem

Idea wparcia w tworzeniu podyplomowej edukacji klimatycznej towarzyszył nam od początku powstania fundacji. Wierzymy, że aby transformować naszą gospodarkę i budować neutralną klimatyczne Polskę i świat, potrzebna jest międzysektorowa współpraca w tworzeniu dobrej edukacji. Cieszymy się niezmiernie, że przy zaangażowaniu założyciela fundacji Wojciecha Falkowskiego uruchomiony został projekt trzech uczelni:  Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Uniwersytetu Wrocławskiego  o nazwie Międzyuczelnianej Akademii Klimatu.  Studia wystartowały w październiku 2022 roku i z przyjemnością dołączyłam do słuchaczy.

Podobny projekt edukacji podyplomowej, który też wsparliśmy wystartował też pod szyldem Uczelni Fahrenheita, czyli Studia Podyplomowe  Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu.

 

Inne działania

Oczywiście to nie jedyne nasze aktywności, które realizowaliśmy w 2022 roku. Byliśmy obecni i aktywnie uczestniczyliśmy w wielu ciekawych wydarzeniach, np.. w Forum Ekonomicznym w Karpaczu, Smart Metropolii, Pomorskim Eko Forum. Aktywnie przyłączyliśmy się również do akcji Operacja Czysta Rzeka i wspólnie posprzątaliśmy odcinek rzeki Motławy.

 

 

Kończąc to  podsumowanie i żegnając rok 2022, chciałam podziękować Wszystkim, bez których nie udałoby się tego wszystkiego zrobić. Szczególnie dziękuję dziewczynom fundacji:  Anecie, Oldze, Agnieszce, Radzie Fundacji oraz naszym Ekspertom i wszystkim partnerom i sympatykom. Powołaliśmy fundację Biznes dla Klimatu, aby  wesprzeć edukację klimatyczną i integrować świat biznesu, nauki, samorządy oraz wszystkich entuzjastów, którzy tak jak my wierzą, że bez realnych działań tu i teraz nie powtrzymamy zmian klimatu, a cenę naszych zaniechań zapłacą przyszłe pokolenia. Niezmiernie cieszę się, że wspólne krok po kroku realizujemy ten cel…

Do zobaczenia w Nowym 2023 Roku, gdzie dalej będziemy wspólnie działać dla klimatu, bo wierzymy, że Wszystko w Naszych Rękach i że Razem Możemy Więcej!

 

Sylwia Molewska

Prezeska Fundacji Biznes dla Klimatu