#15 Łukasz Broniewski: „Konkurencyjność klimatyczna polskiej gospodarki nie jest zbyt duża. Przegrywamy naszym mixem energetycznym”

Udostępnij

W sytuacji, kiedy 50% polskiego PKB opiera się na eksporcie, a 75% tego eksportu trafia do krajów Unii Europejskiej, obowiązująca w Unii Europejskiej strategia zeroemisyjności i cel zerowych emisji netto oznacza dla większości polskich firm fundamentalną zmianę otoczenia biznesowego. Żeby nie wypaść z łańcucha dostaw polskie przedsiębiorstwa będą musiały dostarczać dane dotyczące między innymi śladu węglowego.

Z czego to wynika, co taka zmiana przyniesie w kontekście globalnym i lokalnym i wreszcie – jak liczyć ślad węglowy? O tym w rozmowie z Łukaszem Broniewskim, współzałożycielem Fundacji Climate Strategies Poland, która udostępniła przedsiębiorcom bezpłatne narzędzia w postaci kalkulatora śladu węglowego i kompendium wiedzy z tego zakresu.

 

 

Łukasz Broniewski – Współzałożyciel Fundacji Climate Strategies Poland. Doświadczony doradca, który przez wiele lat współpracował z polskim rządem i instytucjami europejskim. Były członek gabinetu Przewodniczącego Rady Europejskiej. Wcześniej Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. Doradzał w zakresie strategii, komunikacji, public policy i stosunków międzynarodowych. Kierował polską edycją największego europejskiego programu dla młodzieży EYCA. W Fundacji odpowiada za projekty liczenia śladu węglowego i strategie offsetowania oraz współpracę z samorządami i instytucjami europejskimi. Absolwent Executive MBA na Aix-Marseille Graduate School of Management.