#16 Izabela Sałamacha: Idealnie by było, gdybyśmy żyli odpowiedzialnie i nie generowali odpadów

Udostępnij

Dwie trzecie Polaków deklaruje, że odczuwa niepokój związany z ryzykiem zanieczyszczenia wody, jednak tylko 8 proc. wprowadziło w życie ekologiczne nawyki po ostatniej katastrofie na Odrze w 2022 r. – wynika z najnowszej fali badania #EKObarometr zrealizowanego przez SW Research wspólnie z akcją Operacja Czysta Rzeka.

 

Czerpanie przyjemności z kontaktu z naturą, szczególnie popularnego w okresie wiosenno-letnim, może być zaburzone przez niepokojące zjawiska, które dostrzegamy w naszym naturalnym środowisku. Największe obawy, zdaniem 69% Polaków, budzą pozostawione w lesie lub parku odpady i nieczystości. Na drugim i trzecim miejscu badani wskazują obszary związane ze zbiornikami wodnymi – zanieczyszczenie wody, pływające śmieci (64%) oraz martwe zwierzęta, w tym ryby (59%). Niemal równie często (57%) nasz niepokój budzą ślady po wycieku paliwa, ścieki z kanalizacji i inne płyny przemysłowe.

 

O samych badaniach, ale również o wartości, jaką nam daje czyste środowisko i istotności edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży posłuchacie w nowym odcinku podcastu Biznes Dla Klimatu.