Słuchaj podcastu! Piotr Nieznański – Podejście do rzek jest destrukcyjne dla przyrody i jakości naszego życia

Udostępnij

Obecnie nikt nie ma wątpliwości, że stan czystości polskich jezior i rzek nie jest dobry. Jest to wynik wieloletnich zaniedbań. Cele, które zostały zawarte w Dyrektywie określają, że data 2027 rok to nieprzekraczalny czas, w którym rzeki w Polsce powinny osiągnąć co najmniej dobry stan wód powierzchniowych. Patrząc na obecną sytuację można zaryzykować tezę, że osiągnięcie tego celu jest w zasadzie niemożliwe. To efekt tego, że przez dziesięciolecia rzeki były nisko w priorytetach każdej kolejnej władzy. Biorąc pod uwagę, że – oczywiście upraszczając – został nam 1% względnie czystej wody i niepełna trzy lata, by chociaż spróbować zawalczyć o polepszenie sytuacji, najwyższy czas, by podjąć konkretne działania.

 

  • Niemal 99% polskich rzek jest w fatalnym stanie ekologicznym – czy katastrofa, która dotknęła Odrę niczego nas nie nauczyła?
  • Dlaczego traktujemy rzeki czysto gospodarczo – np. jako miejsce odprowadzania ścieków. Mało kro się pochyla nad walorami przyrodniczymi, mało kto zastanawia się czy w ogóle takie traktowanie przyrody jest moralne.
  • Czy nadanie osobowości prawnej rzece to dobry pomysł i miałby szanse powieść się z Polsce?

To tylko niektóre kwestie poruszone w najnowszym odcinku podcastu Biznes dla Klimatu, w którym rozmawiamy z Piotrem Nieznańskim, ekspertem WWF do spraw ochrony i renaturyzacji rzek.