Dzień Ziemi to dzień nas wszystkich

Udostępnij

Idea troski o nasz świat jest elementem, który łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, wykonywanej pracy, orientacji seksualnej, wieku lub innych kategorii różnicujących. Na całym świecie setki tysięcy ludzi każdego dnia podejmują mniej lub bardziej świadome decyzje mające na celu ochronę tego, co mamy najcenniejsze – naszej Planety. Dzień Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, jest zatem świętem nie tylko Planety Ziemi. To również święto wszystkich tych, którym los świata leży głęboko na sercu. 

 

  • Narodziny ruchu ekologicznego

 

Słowa o lepszym, idealnym świecie, który żyje w harmonii i pokoju pięknie wyśpiewał John Lennon w utworze „Imagine”. Nucąc pieśni Johna Lennona, młodzi amerykańcy hipisi wierzyli, że możliwy jest lepszy świat tu i teraz. Chcieli żyć naturalnie, w pokoju, braterstwie i siostrzeństwie. Co prawda nie mówiono wtedy wprost o ochronie przyrody, to jednak wizja świata, który stanie się jednością musiała mieścić w sobie wszystko – wszak człowiek jest integralną częścią natury.

 

Ustanowienie Dnia Ziemi zaproponował senator Partii Demokratycznej Gaylord Nelson, przejęty degradacją środowiska naturalnego, zwłaszcza masowymi wyciekami ropy u wybrzeża Kalifornii. Pomysł Nelsona trafił na żyzny grunt, masa uczniów i studentów zaczęła interesować się kwestiami degradacji środowiska i zaczęła wywierać presję na rządzie USA – domagali się konkretnych działań w kwestii wycieku ropy, trujących fabryk i elektrowni, toksycznych odpadów i bioróżnorodności. Pierwszy dzień Ziemi, zorganizowany 22 kwietnia 1970 roku zakończył się dużym sukcesem właśnie dzięki zaangażowaniu młodych ludzi.

 

Uznaje się, że tego właśnie dnia narodził się ruch ekologiczny, który kontynuując protesty sprawił, że politycy musieli się zająć po raz pierwszy tak codziennymi, z dzisiejszej perspektywy, tematami jak czystość wód i powietrza. W następnej dekadzie żądania ruchu przyniosły konkretne efekty, uchwalono pierwsze ustawy chroniące środowisko: Clean Water Act i Clean Air Act, powstała państwowa instytucja zajmująca się monitorowaniem zanieczyszczeń.

 

Arvada High School students (Rocky Mountain News Photographs, Box 364, FF „Environment – Earth Day”)

 

A rally in New York 1970. Source: Environmental Action Coalition

 

Dzień Ziemi podejmowany był w różnych krajach, lecz stał się naprawdę globalny w 1990 roku, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne, organizatorzy Dnia Ziemi walczyli o uznanie wagi problemu i zaprzestanie jego negowania przez polityków, domagali się natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii.

 

  • A jak to było w Polsce?

 

Podczas gdy międzynarodowy ruch ekologiczny narodził się i rozwinął w latach siedemdziesiątych, w Polsce ten sam proces odbył się dziesięć lat później, chociaż tradycje są głębsze i sięgają 1928 roku, gdy powstała Liga Ochrony Przyrody. LOP jako stowarzyszenie zrzeszało przyrodników z całej Polski. W celach statutowych LOP miała prowadzenie działań edukacyjnych, prac społecznych na rzecz środowiska naturalnego oraz prowadzenie interwencji w przypadkach rażących naruszeń. W 1957 roku powstała Straż Ochrony Przyrody, która przejęła temat kontrolingu, zrzeszała członków nazywanych strażnikami, którzy przed przystąpieniem byli szkoleni ze znajomości ustaw, z których później byli egzaminowani.

 

Działalność edukacyjna Ligi Ochrony Przyrody oraz Straży Ochrony Przyrody była tolerowana przez władze PRL, chociaż system jako taki, kładąc nacisk na wydajność i efektywność produkcji, nie skupiła się na tak błahych sprawach, jak środowisko naturalne. Bardziej radykalni działacze ekologiczni nie byli tolerowani, władza odnosiła się do nich z wrogością. I właśnie w 1980 roku, dziesięć lat po pierwszym Dniu Ziemi w USA, w Polsce powstał Polski Klub Ekologiczny. Była to pierwsza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej niezależna organizacja pozarządowa o charakterze ekologicznym. Głównym celem tak jak w poprzednich organizacjach była edukacja, ale PKE wyróżniał się niezależnością oraz uwzględnieniem w deklaracji ideowej prawa do wolności powołując się bezpośrednio na Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Był to początek, który pozwolił narodzić się wielu innym organizacjom skupiającym ludzi działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

 

Jedna z manifestacji Śląskiego Ruchu Ekologicznego / Ze zbiorów Stowarzyszenia Pokolenie

 

  • Co możemy zrobić z tej okazji?

 

Międzynarodowa Sieć Earth Day Network liczy, że w tym roku w działania związane z Dniem Ziemi zaangażuje się nawet miliard ludzi. Dzień Ziemi to zatem również ich święto – wszystkich tych, którym los naszej Planety nie jest obojętny.

 

Gdy myślimy o konkretnych działaniach, jakie możemy podjąć na rzecz naszej Planety i ochrony jej środowiska naturalnego – takich pomysłów jest bardzo wiele. Można je wszystkie zebrać pod mianownikiem „życia w sposób zrównoważony”. Konkretne rozwiązania proponują znane powszechnie i aktywnie działające organizacje ekologiczne: WWF, Greenpeace, Client Earth i wiele innych, które znajdziecie w zakładce EKO AKCJE.

 

Jednak, żebyśmy mogli skutecznie zadbać o świat i go docenić, musimy najpierw zadbać o siebie. A nic tak dobrze nie robi na dobrostan człowieka, jak… natura właśnie. To wyjście do parku, lasu, nad morze, rzekę czy jezioro, w góry – obcowanie z naturą pozwala nam nie tylko naładować baterie, ale również docenić to, co mamy a co tak szybko niszczymy naszym gospodarczym podejściem do przyrody.

 

Sprawdź takie rozwiązanie: Poszukaj przyrody wokół siebie. Wyjdź z domu i poszukaj przyrody w dziwnych miejscach, zobacz jak przyroda walczy o swoje miejsce w mieście, jak wybija się z pomiędzy płyt chodnikowych, wyrasta z murków, pęknięć asfaltu. Przyjrzyj się kondycji drzew w Twoim otoczeniu, dotknij, powąchaj, użyj wszystkich zmysłów. Odpocznij.

 

Potrzebujesz czegoś bardziej konkretnego? Łap deszcz. To może być zbiornik podłączony do rynny w Twoim ogródku, ale może to być wiaderko, które postawisz na balkonie w czasie deszczu. Zgromadzona woda doskonale posłuży Twoim kwiatom, a Ty zaoszczędzisz wodę wodociągową. Mała i mikro retencja ma kolosalne znaczenie dla zarówno dla środowiska, jak i Twojego domowego budżetu. Zobacz korzyści z łapania deszczówki w naszym PORADNIKU MAŁEJ RETENCJI. 

 

Świat potrzebuje mądrych ambasadorów. Bądź jednym z nich.

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ