TOP 5 najczystszych rzek w Polsce

Udostępnij

Każda rzeka stanowi jeden wielki dom dla roślin i zwierząt. Rzeka to cały ekosystem – jego ochrona to podstawa zachowania bioróżnorodności w całym rejonie. Rzeka stanowi też dobro dla człowieka, nieodłącznego elementu tego ekosystemu. Wiele miejscowości zasilanych jest przez rzeki – stanowią one źródło wody pitnej dla mieszkańców, są miejscami wypoczynku i rekreacji. Dlatego tak bardzo niepokoi fakt, że 99% z nich są w złym stanie i nie spełniają norm środowiskowych. 

 

Z powyższym faktem walczymy. Zwracamy uwagę na potrzebę ochrony ekosystemów rzecznych dla zachowania bioróżnorodności ale też dla nas samych – by nie pozbawiać nas i kolejnych pokoleń możliwości obcowania z dziką naturą.

 

 

Nasz Czytelnik, pan Piotr, zadał nam jednak pytanie nieco innej natury – które polskie rzeki są (wg dzisiejszej wiedzy) najbardziej czyste? Poszperaliśmy i oto TOP 5 najczystszych rzek w Polsce według badań przeprowadzonych przez Państwowy Monitoring Środowiska

 

  • Czarna Hańcza – Przepływa przez Wigierski Park Narodowy i jest uważana za jedną z najczystszych rzek w Polsce. Dolina Czarnej Hańczy powyżej Wigier ma niezwykle wysoką wartość przyrodniczą. Decydują o tym przede wszystkim bardzo bogate i zróżnicowane florystycznie zespoły roślinne otaczające rzekę. Z tej przyczyny jest ona prawie całkowicie zamknięta dla turystyki i stanowi obszar ochrony ścisłej.

 

  • Brda – Rzeka płynąca przez Bory Tucholskie, które są jednym z najbardziej zalesionych obszarów w Polsce. Czystość wód Brdy jest wynikiem małego stopnia zanieczyszczenia i naturalnego charakteru otoczenia. Zwana jest Królową kujawsko-pomorskich rzek jest największym lewym dopływem Wisły w jej dolnym biegu.

 

  • Drawa – Płynie przez Drawieński Park Narodowy. Płynąc Drawą zaobserwować można całą gamę różnorodnych systemów: bagienne, łąkowe, jeziorne, rzeczne, leśne, rolne. Rzeka ta jest znana z czystych, przejrzystych wód i bogatej fauny i flory. W Drawie żyje wiele gatunków ryb.

 

  • Wieprza – Rzeka ta jest jednym z mniej znanych, ale równie czystych cieków wodnych w Polsce. Jej bieg nie jest w dużym stopniu zaburzony przez działalność człowieka. Rzeka ta przepływa przez wspaniałe obszary leśne, urokliwe rozlewiska i starorzecza. Nad Wieprzą nie trzeba mieć wielkiego szczęścia, aby zobaczyć dzikie zwierzęta podchodzące do brzegów rzeki lub rzadkie ptactwo.

 

  • Kamienna – Znajduje się w południowo-zachodniej Polsce i przepływa przez Karkonoski Park Narodowy. Dzięki temu obszarowi ochrony, woda w Kamiennej jest bardzo czysta, a rzeka jest siedliskiem dla wielu gatunków ryb i innych organizmów wodnych.

 

 

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: