Słuchaj podcastu! prof. Mateusz Strzelecki: System klimatyczny świata składa się z naczyń połączonych. Lodowce odgrywają w nim dużą rolę
Jeszcze nigdy naukowcy nie obserwowali tak gwałtownych zmian pokrywy lodowej na powierzchni Ziemi, jak na przestrzeni ostatnich dekad i lat. Niezależnie od tego, czy spojrzymy na lód morski w Arktyce, lodowce na Antarktydzie czy na Grenlandii, pokrywa, wszędzie obserwujemy intensywne topnienie lodowców. Choć są to procesy zachodzące w rejonach odległych od cywilizacji, a już na pewno od naszego kraju, to jednak niosą one za sobą poważne konsekwencje.
1. Dlaczego my w Polsce powinniśmy przejmować się lodowcami i tym, co się z nimi dzieje?
2. Co w tym lodzie tkwi i czy lodowce mogą jeszcze czymś naukowców zaskoczyć?
3. Jak to się dzieje, że lodowce potrafią zmieniać granice terytorialne państw?
4. Dlaczego powinniśmy słuchać naukowców w kwestii zmiany klimatu i z jakich źródeł najlepiej czerpać wiedzę?
O tym między innymi w rozmowie z profesorem Mateuszem Strzeleckim, z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego, geografem, polarnikiem, liderem polskich zespołów badawczych ds. ewolucji wybrzeży i paraglacjalnej transformacji krajobrazu w Wysokiej Arktyce, członkiem Komitetu Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk oraz wykładowcą studiów podyplomowych Międzyuczelnianej Akademii Klimatu.