Posłuchaj Podcastu! Osoba Odra: Czy nadanie rzece osobowości prawnej skutecznie ochroni ją przed kolejną katastrofą ekologiczną?
Porozmawiajmy o Odrze jednej z najważniejszych rzek Polski. To druga co do długości rzeka w kraju, licząca około 854 km, przepływająca przez Czechy, Polskę i Niemcy, a jej dorzecze obejmuje blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Odra to nie tylko rzeka graniczna, mająca historycznie strategiczne znaczenie, ale także miejsce o ogromnej wartości przyrodniczej, będące domem dla wielu cennych i chronionych gatunków roślin i zwierząt.
Jednak rzeka ta od lat zmaga się z problemami – wysoki stopień uregulowania, działalność przemysłowa i rolnicza, a także zanieczyszczenie wód stawiają pod znakiem zapytania jej przyszłość. Kulminacją tych problemów była katastrofa ekologiczna w 2022 roku, kiedy masowe śnięcie ryb i innych organizmów wodnych ujawniło skalę degradacji Odry i zwróciło nasze oczy na rzekę.
Czy Odra ma jeszcze szansę na odrodzenie? Dziś coraz głośniej mówi się o konieczności podjęcia radykalnych kroków ochronnych, a jednym z nich mogłoby być nadanie rzece osobowości prawnej. Czy to rozwiązanie pozwoli lepiej chronić Odrę i jej ekosystem? O tym porozmawiam z Dagmarą Bałusz – wiceprezeską Zarządu Fundacji Osoba Odra oraz doktorem Stanisławem Kordasiewiczem, doktor nauk prawnych, pracownik wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, autorem uzasadnienia do projektu ustawy o nadaniu osobowości prawnej Odrze.
CZYTAJ WIĘCEJ:
- Wspólnie dla Wisły – czytaj reportaże z wyprawy
- Skuteczne zarządzanie kryzysowe w mieście, czyli jak to się robi w Gdańsku
- Patrząc na nasze miasta planowanie przestrzenne wydaje się abstrakcją