#14 Betonoza – współczesna choroba naszych miast

Udostępnij

Przestrzeń miejska, w której dominuje beton, przechowuje znaczne ilości ciepła. W ciągu całego roku wszystkie budynki wraz z infrastrukturą drogową gromadzą ciepło, a następnie powoli emitują je, co skutkuje odczuwanym przez ludzi nieznośnym upałem. Ciasno sąsiadujące ze sobą bloki i wieżowce przyczyniają się do zmniejszenia przepływu wiatru, co również zwiększa poziom „zaduchu”. Silny wiatr jest sprzymierzeńcem w walce z upałem i zanieczyszczeniami powietrza. Dodatkowe ciepło jest emitowane przez pojazdy, obiekty przemysłowe oraz urządzenia chłodnicze, takie jak klimatyzatory.

 

Zabetonowaniu nieodłącznie towarzyszy niezrozumiałe zjawisko polegające np. na wycinaniu drzew i krzewów i zastępowaniu ich małymi, ozdobnymi drzewkami w donicach. Co jakiś czas słyszymy też o rewitalizacjach parków i zielonych terenów, co wiąże się również z zaburzaniem rytmu przyrody i wylewaniem dodatkowego betonu. Centra miast stają się rozgrzanymi wyspami ciepła a rynki świecą betonem.

W tym odcinku podcastu Biznes dla Klimatu pochylamy się nad zjawiskiem betonozy.

 

 

 

W podcaście mówię o:

 

Literatura:

  • Bujalski Sz., Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata, Kraków 2022
  • BiodiverCities by 2030: Transforming Cities Relationships with Nature, styczeń 2022, https://www.weforum.org/reports/biodivercities-by-2030-transforming-cities-relationship-with-nature/ dostęp: maj 2023.
  • Mencwel J., Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta, Warszawa 2020.
  • Sobol A., Zmiana klimatu a kształtowanie współczesnych miast, Magazyn Polskiej Akademii Nauk, 3/67/2021.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: